İLETİŞİM

Anlaşmalı Boşanma Protokolünden Vazgeçmek Sonuç Doğurur Mu?

Yazı İçeriği

Yazılarımızda açıklamış olduğumuz üzere tarafların bir protokol düzenlemesi ve bu protokolü her iki tarafın da imzalaması Anlaşmalı Boşanma Davasının şartlarındandır.

Uygulamada bazı kişilerin boşanma sürecinin yarattığı üzüntü ile anlaşmalı boşanma protokolünü yeterince incelemeden imzaladıkları hatta çoğu kişinin protokolde yazan hükümleri anlamadan protokolü imzaladığı bu sürecin sonunda ise mağduriyetler yaşadığına tanık olmaktayız.

Anlaşmalı boşanma protokolü boşanma ve sonuçlarına ilişkin çok önemli sonuçlar meydana getirmektedir. Örneğin bu protokolde maddi ve manevi tazminat haklarından vazgeçtiğini beyan eden kişi haksızlığa uğramasına rağmen daha sonra maddi ve manevi tazminat davası açamamaktadır.

Taraflar anlaşmalı boşanma protokolünden her zaman vazgeçebilirler. Protokol imzalandıktan sonra hâkim tarafından onaylanıp karara geçse dahi eş bu protokolden vazgeçebilir. Örneğin anlaşmalı boşanma protokolü mahkemeye sunulmuş, kişi duruşmada bu protokolü kabul ettiğini bildirmiş ve mahkemece protokol kapsamında karar verilmiş olsa dahi karar kesinleşene kadar verilecek bir dilekçe ile protokolden vazgeçilebilir.

Anlaşmalı boşanma protokolünden vazgeçme durumunda dava anlaşmalı boşanma davasından çıkarak çekişmeli boşanma davasına dönüşür ve bu şekilde ilerler. Hâkimin protokole dayanarak verdiği boşanma kararı hukuken sonuç doğurmaz.

03.02.2021

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

İçeriklerin izinsiz kopyalanması, paylaşılması yasaktır!